Wyzwanie startrekowe – w czterech aktach.

by oscetc

Tak zwana codzienność mnie dopadła i nie pozwoliła mi brać udział w wyzwaniu na bieżąco, ba, nie pozwoliła mi nawet włączyć komputera w domu – dusza mi się otrząsała ze wstrętem na myśl o tym, żeby spojrzeć w ekran. Dzisiaj zatem będzie hurtem, na pohybel bólowi głowy.

Tydzień pierwszy (10.07.2016-16.07.2016 – o zgrozo!):

 1. Jaki jest Twój ulubiony odcinek obejrzany w trakcie tego oglądania Star Treka? Niespoilerowo opowiedz punkt wyjściowy. Koniecznie napisz dlaczego ulubiony (jeśli spoilerowo to z oznaczeniem spoilerów).

  Mój ulubiony odcinek z obecnego oglądania to The City on the Edge of Forever. Kiedy McCoy leczy Sulu, przez przypadek wstrzykuje sobie dużą dawkę kodrazyny (czy jak toto się tam zwie). Ucieka ze statku na planetę poniżej i okazuje się, że znajduje się tam brama do dowolnego punktu w czasie i przestrzeni. McCoy przenosi się w czasie i okazuje się, że świat, jaki znano, przestaje istnieć. McCoy zmienił bieg historii. Kirk i Spock ruszają jego śladem, by odzyskać współczesność, a przede wszystkim Enterprise. Lubię ten odcinek, gdyż pokazuje, że rzeczywiście możliwe jest, że jeden ruch skrzydeł motyla powoduje tsunami, a jeden człowiek może zmienić bieg historii. Zdarzenia są, jak zawsze dramatyczne, a Kirk musi wiele poświęcić, by przywrócić historii właściwy bieg – widać, że Enterprise to jego największa miłość i przegrywa z nią wszystko.

 

 1. Masz dzień wolnego na pokładzie Enterprise. Możesz zaprogramować holodeck i zabrać ze sobą jedną osobę z załogi (serialową lub wymyśloną przez siebie). Co programujesz i kogo bierzesz?

Zabrałabym McCoya do współczesnych sobie czasów, żeby pouczył lekarzy, co znaczy leczyć, jak leczyć, a nie jak grać w lotto ze zdrowiem ludzkości. Może dzięki temu okazałoby się, że te wszystkie raki, parkinsony da się wyleczyć bez większych mecyi.

 1. Gdybyś mogła w jednym ze startrekowych seriali zmienić jednej postaci płeć, wiek, rasę lub orientację, jaka byłaby to postać, jaka zmiana i dlaczego?

Wiem, że to dość dziwne pragnienie, ale szczerze chciałabym zobaczyć, jaką Spock byłby dziewczynką i w jaki sposób wpłynęłoby to na jego przyjaźń z Kirkiem, jakże wrażliwym na kobiecie wdzięki. Czy Spock byłby równie spockowaty będąc kobietą.

 1. Wszyscy wiemy, że można szczerze kochać załogę, a nawet postaci poboczne, czasem pojawiające się w serialach, ale jaka jest Twoja ulubiona postać występująca w pojedynczym odcinku/historii ST? No i, oczywiście, dlaczego ta.

Moją ulubioną epizodyczną postacią jest matka Spocka, Amanda Grayson. Wychowanie dziecka z mieszanego małżeństwa na planecie męża, życie z mężczyzną pochodzącym z zupełnie innego kręgu kulturowego, to musiało być nie lada wyzwanie. Chętnie zamieniłabym z nią kilka zdań.

 1. Jaka jest Twoja ulubiona rasa w uniwersum Star Treka i dlaczego?

Wolkanie – niesamowicie opanowani, poddają się tylko głosowi logiki, ale, co pokazał przykład Sareka, gdzieś tam głęboko posiadają niezbadane pokłady uczuć.

Tydzień drugi (17.07.2016-23.07.2016 – tu zgroza ciut mniejsza):

 1. (6) Którą ze startrekowych technologii najbardziej chciałabyś mieć na co dzień (niekoniecznie ulubiona, ale najbardziej przydatna w codziennym użytku)?

Możliwości medycy z uniwersum Star Treka – leczenie się miłe, dużo łatwiejsze, a operacje można przeprowadzić, z sukcesem w każdych warunkach, no i oczywiście podróżowanie – kiedy wstaję, jak zawsze spóźniona, marzę o tym, żeby powiedzieć: Beam me, Scotty i już być w pracy.

 1. (7) Co ostatnio najbardziej cię w Star Treku ucieszyło? Może to być drobiazg: cytat, postać, pojawienie się jakiejś rasy, a może jakieś rozwiązanie fabularne, albo motyw czy problem.

Jako że wczoraj byłam w kinie na nowym Star Treku, to chyba on we mnie tkwi najbardziej (w sensie Star Trek: Beyond) i najbardziej w nim mnie ucieszyła uroda walk w kosmosie. Jak długo czekam na ładne bitwy, na to, żeby było tak ślicznie, że szczękę muszę zbierać z poziomu garażu i wreszcie się udało. Bogowie, jakie to było ładne.

 1. (8) Gdybyś mogła wybrać dowolnego aktora lub aktorkę z całej historii kina i telewizji (i w dowolnym jego lub jej wieku), żeby zagrali jedną z postaci serialu ST, który oglądasz, kogo byś wybrała do grania kogo (i czemu)?

Tu mogłabym powtórzyć odpowiedź z pytania rozgrzewkowego (o ), ale powiem, że szalenie bym chciała zobaczyć, jak młody Cary Grant gra Kirka, bo mam ogromną słabość do Cary’ego Granta i uważam, że usatysfakcjonował mnie jego Kirk. Ewentualnie mógłby to jeszcze być Gregory Peck z czasów Rzymskich wakacji, tudzież James Stewart jako Bones, byłby absolutnie uroczy.

 1. (9) Jesteś istotą o niemal nieograniczonej mocy i możliwościach (patrz: Q), która natyka się na załogę (serialu, który oglądasz) i jest nimi zafascynowana. Co robisz? Jaką sytuację tworzysz?

Mówię, że przeniosłam się w czasie z XX wieku i, mimo że tutaj tak osom, kosmos, podróże i te sprawy, takie wow do kwadratu, to chciałabym jednak zobaczyć jeszcze rodzinę i tam przecież zostały moje książki. Proszę Kirka, żeby poleciał odstawić mnie do domu, a może przy okazji zabierze na pokład walenie, tak na wszelki wypadek.

 1. (10) Jaki element usunęłabyś z któregoś z seriali ST? Elementem może być motyw, przedmiot, technologia, wątek w serialu, moc, gatunek itp. Cokolwiek, ale nie konkretna postać.

Ja tak bardzo nie lubię niczego usuwać, przyjmując zamysł z dobrodziejstwem inwentarza, że chyba bym olała usunięcie.

Tydzień trzeci (24.07.2016-30.07.2016 – zgroza jeszcze cichutko piszczy):

 1. (11) Który z oglądanych ostatnio odcinków podobał ci się najmniej i dlaczego? Może chodzić o wartości wizualne, o fabułą, o przesłanie, albo o dowolną inną rzecz, ale w odpowiedzi na to pytanie marudzimy.

Chyba Amok Time, totalnie nie pasuje mi do Spocka to ganianie za wezwaniem natury rodem z planety tatusia. Skoro jest w połowie człowiekiem, powinien zwalczyć dziki zew ożenku – Spock i ożenek, for goodness sake!, to po prostu nie działa. I żeby Spock zapomniał o tym, że Jim to jego przyjaciel i kapitan, to meh.

 1. (12) I do kompletu z jednym z zeszłotygodniowych pytań: jaką postać chciałabyś usunąć z konkretnego serialu ST? Wszystko jedno czy będzie chodziło o załogantkę, która pojawia się w jednym odcinku, powracającego bohatera czy jednoodcinkową przeciwniczkę — kogo wywalamy w nicość?

Chyba jedną z najgłupszych postaci jest Vaal (z odcinka The Apple). Kamienny łeb jaszczura z jednym kłem, oczami w dwóch odcieniach, który robi burzę, kiedy się zdenerwuje i daje antenkę jednej z osób, które mu służą, żeby komunikować się z poddanymi. Można było wymyślić cokolwiek ciekawszego.

 1. (13) Tym razem ciuchy, czyli przyglądamy się kostiumom. Opisz albo pokaż (a najlepiej both) jakiś kostium, który specjalnie zwrócił twoją uwagę. Mogą to być strasznie nieudolne stroje obcych kultur, albo kusząca kieca z firanki i folii aluminiowej. Może też być odwrotnie: wyjątkowo ciekawy ubiór, kombinezon pasujący do rasy czy kultury, albo po prostu coś estetycznego.

I znowu na tapecie mamusia Spocka, w sensie Amanda Grayson, kiedy przybywa na pokład Enterprise w odcinku Journey to Babel. Ma na sobie coś, co mogłoby być estetyczną koszulą nocną, nawet dość kuszącą, ale świetnie pełni też rolę uroczej sukni dla żony ambasadora. Nosiłabym.

 1. (14) Trekowe seriale często mierzyły się z lękami swojego pokolenia i mówiły o wydarzeniach, które formowały ich widownię. Z własnego punktu widzenia i z perspektywy dzisiejszego świata, jaki problem chciałabyś, żeby podjął startrekowy serial. No i, oczywiście, z którą załogą byś go skonfrontowała? Dodatkowe punkty za ubranie problemu w kosmiczne ciuszki oraz za zręby scenariusza (punkty zapalne).

Wiem, że to będzie strasznie głupie i można mnie odsądzać od czci i wiary. Od wielu lat, bo jestem już w wieku pewnym, miałam marzenie. Kiedy przeczytałam wspomnienia Henry’ego Layarda (o tego), a potem książki Agathy Christie, ze szczególnym uwzględnieniem Autobiografii i Come, Tell Me How You Live (plus nadal zamierzam dorwać memoriały Maxa Mallowana), chciałam pojechać i pogapić się na te wszystkie wykopaliska, w szczególności Nimrud i Niniwę – usadzić tyłek na kilku tysiącach lat i przez kilka godzin kontemplować, mając głęboko ewentualne poparzenia słoneczne. Kiedy okazało się, że barbarzyńcy wysadzili w powietrze cały ten kawał historii, szlag mnie nie trafił na miejscu tylko dlatego, że wiedziałam, że pojadę do British Museum i po raz któryś z kolei oblezę to, co Brytole stamtąd wywieźli. Chciałabym wysłać obojętnie którą ekipę, może być ta z TOS-a, żeby doprowadzili do ocalenia tego, co przetrwało taki kawał czas przed zakusami współczesności.

 1. (15)  Potworowy piątek, czyli tym razem wybieramy ulubioną istotę. Miałyśmy już pytanie o gatunek (rasę), teraz proszę o wskazanie jakiegoś bardziej pojedynczego bytu, stworzenia, życia w kosmosie, które szczególnie zwróciło waszą uwagę.

Korob z odcinka Catspaw – miał zamek, fajny zamek, i siostrę, która zmieniała się w czarnego kota. Mogłabym mieć zamek i rodzeństwo, które staje się kotem, nawet z przyległościami w postaci grozy.

Tydzień czwarty (31.07.2016-06.08.2016 – zgroza milczy, bo już właściwie na bieżąco)

 1. (16) Czy gdybyś miała taką możliwość, chciałabyś zostać członkinią załogi swojego serialu? Dlaczego? Jeżeli tak, to jaką funkcję chciałabyś pełnić, czym się zajmować?

Zawsze mnie zastanawia, czy bym się zdecydowała, bo może by się okazało, że ktoś jest w rzeczywistości nie do zniesienia albo strasznie chrapie. Ale mogłabym zostać członkiem na moment – taką przynieś, podaj, pozamiataj – latałabym od jednej postaci do drugiej i poznałabym ich wszystkich.

 1. (17) Czy jest jakiś startrekowy gadżet, który chciałabyś mieć? Może to być równie dobrze rekwizyt, element cosplayu albo kubek z logo. Co tylko wymyślisz, że jest ci potrzebne.

Damn it. Kubków mam szalone zatrzęsienie. Cospplay mogę oglądać u innych, ale personalnie mnie szalenie nie bawi. Członków załogi w naturze raczej mi nie wypożyczą, chociaż mogliby… Szczególnie z nowego ST. Khana zapewne też mi nie dadzą – smuteczek. Transporter mi się nie zmieści w mieszkaniu. Może zatem znaczek Floty? Oprawiłabym sobie w ramki i by wisiał.

 1. (18) Dlaczego właściwie oglądasz Star Trek?

Bo ja można nie? Podróże dalej niż zapuścił się ktokolwiek? Check. Statek kosmiczny. Check. Fajna załoga. Check. Masa różnych ras kosmicznych. Check. Przygody. Check.

 1. (19) Czwartek z cytatem: Jaki jest twój ulubiony cytat ze startreków? Jaki ostatnio zapadł ci w pamięć? Albo rozbawił. Albo zasmucił. Generalnie rzucamy cytatami (oznaczajcie, proszę, spoilery) ile się da. Dodając w razie potrzeby kontekst i źródło.

Shut up Spock, we’re rescuing you!” I wszystko, co mówi Bones.

 1. (20) Obsadź załogę wybranego trekowego serialu polskimi aktorami. Mogą być współcześni, z czasów kręcenia serialu, albo z jeszcze innych. Albo wszystko na raz (jak się chce to można obsadzić młodego bodo w roli Geordiego i jednocześnie Szyca w roli Rikera).

O bogowie. Żeby chociaż brytyjskimi. Obsadzamy TOS-a. Zdjęcia po kliknięciu, żeby Ys wiedziała, o kim piszę.

Kirk – Stefan Pawłowski.

Spock – Marek Bukowski.

Bones – Wojciech Mecwaldowski.

Scotty – Bartłomiej Topa.

Sulu – Jan Wieczorkowski.

Checkov – Antoni Pawlicki.

Uhura – Karolina Gorczyca.

Zapisz

Advertisements